Yeni Reklam Servisi Facebook Reklam

Facebook bildiğiniz gibi sadece Harvard öğrencileri arasında kullanılırken birden dünyaya açılmış ve her yaşta kullanıcı tarafından beğeni toplamıştır. İşin diğer yanı sağlanan oyun, video ve bazı fan sayfaları aracılığı ile bağımlılık derecesinde internet kullanıcılarının zamanını almayı başarmıştır. Son zamanlarda da Facebook reklam gelirleri ile de kar payını artırmıştır.

Facebook reklam vermek oldukça akıllıcadır ki, fake hesap sayısının düşük olması ve büyük çoğunluğun gerçek kişiler olması, yapılan reklamların gerçekten kişiler tarafından görüntülenmesi avantajını sağlıyor. Bu sayede Facebook hem kar payını artırmış oluyor, hem de reklam verenler tarafından harcanan paranın karşılığı tam verimle alınmış olunuyor.

Bütün bunlar dışında Facebook kullanıcıları Facebook reklam servisi dışında, kendi açtıkları grup veya fan sayfalarına geniş kitlelerde beğeni ve takipçi toplayarak para kazanmayı da sağlamakta. Mevcut sistemde bir ünlü sanatçının adı kullanılarak, insanların ilgisini çekip takip edilen bu sayfalar üzerinden verilen Facebook reklam sunumları da webmasterlar tarafından kullanılan bir yöntemdir. Kısacası hem kullanıcı, hem de Facebook şirketi para kazanıyor.

Mobil erişimde de en çok tıklanan siteler arasında yerini alan Facebook, reklamlarında toplam tıklamaların %22’sini mobil tıklamalar vesilesi ile kazanıyor. Bunları da düşünerek mobil optimizasyonuna ağırlık veren Facebook, basit gibi gözükse de cep telefonları ile de insanlara reklam yapmaktadır.

Google ‘ın Facebook ‘u satın almasından sonra, 2012 yılında Facebook reklam gelirlerinin, geçtiğimiz yıla göre de artış kazanacağını belirten uzmanlar belki de Google reklamlarının bile öne geçebileceğini savunup, reklam vererek müşterilerine ulaşmak isteyenleri sistemlerine davet ediyor. Facebook reklam servisi sayesinde kazançlarının artacağını beyan ediyorlar.

Bunlar her ne kadar söylenti gibi de gelse eminiz ki siz de günde en azından yarım saatinizi Facebook ile geçiriyorsunuz. En azından kim ne yapmış diyerek sisteme erişim sağlıyorsunuz değil mi?