Facebook E-ticaret Kampanyaları

Facebook e-ticaret kampanyaları  reklamlarınızın erişimini artırmak için harika bir yoldur, ekonomiktir ve en önemlisi de çok doğru çalışırlar.

Ancak, Facebook  e-ticaret kampanyaları başlattığınız için, anında para kazanmaya başlayacağınız anlamına gelmez. Aynı durum Google reklam ve Instagram reklam için de geçerlidir. Bunu devam ettirirseniz, Facebook e-ticaretiniz son derece karlı olabilir, ancak genellikle oraya ulaşmak için çok fazla ayar ve ayarlama yapmanız gerekir.

Karlı Facebook E-ticaret Kampanyaları Koşulu
Facebook e-ticaret kampanyalarınızı başarıyla optimize etmenin anahtarı izliyor .

Facebook’taki doğru e-ticaret metriklerini izlemek, neyin işe yaradığına ve neyin işe yaramadığına dair önemli bilgiler sunar. Bu açıklık, tüm kararlarınızı optimizasyonlardan, bütçe artışlarından, reklam metni testlerine ve benzerlerine götürecektir.

İşte, Facebook e-ticaret kampanyaları kapsamında takip etmeniz ve odaklanmanız gereken en iyi 3 metriktir:

1) Web Sitesi Alımları

“Web sitesi satın almalar” hesabınızın sürdüğü satın almaların miktarını izlemenizi sağlar.

Ancak, bunu doğru bir şekilde yapmak için, Facebook pikselinizde Satın Alma etkinliğini ayarladığınızdan emin olmanız gerekir. Bu, gördüğünüz satın alma işlemlerinin, daha önce reklamınızı tıklayan bir kişiden gelen satın alma işlemlerini gerçekleştirmesini sağlayacaktır.

Satın alma hacmine bakmak, kampanyalarınızın, kitlelerinizin ve reklamlarınızın en iyi performansı gösterdiği konusunda size iyi bir fikir verir. Bu metriği, hangi reklamların daha fazla satın alma veya daha yüksek kalitede trafik sağladığını görmek için reklam metninizi test ederken A / B olarak kullanabilirsiniz .

2) Web Sitesi Satın Alma Başına Maliyet

Bazen EBM (edinme başına maliyet) olarak adlandırılan, web sitesi başına satın alma maliyetiniz, bir kullanıcı için sitenizde bir satın alma işlemi yapmak için ne kadar reklam harcaması yaptığınızı size söyleyecektir.

Açıkçası, satın alma başına maliyet daha düşük, daha iyi. Bu sayıyı sürekli olarak tutmaya odaklandığınızdan emin olmalısınız.

EBM’nize bir kampanya düzeyinde bakarsanız, hangi kampanya türünün satın alma başına en düşük maliyeti kullandığını görebilirsiniz.

Her bir kampanyaya gittiğinizde, kitlenizde hangi kitlenin ürününüz için en uygun olduğunu bulmak için aynı analizi yapabileceksiniz. Bu, bütçenizi diğerlerinden daha iyi performans gösteren kitlelere daha iyi ayırmanıza olanak tanır. Bu nedenle, boşa harcanan reklam harcamalarını eleyerek ve bütçeyi en iyi çalışana doğru itmek.

3) Reklam Harcamalarına Geri Dön

Facebook reklam harcamasının (ROAS) getirisi listedeki son metrik olsa da, en son için saklanan ifade, bu senaryoda kesinlikle geçerlidir.

Satın alma etkinliğine dinamik bir şekilde getirilmek üzere ayarlanan gelir izleme özelliğiniz olduğu sürece, kampanyalarınızın, reklam gruplarınızın ve reklamlarınızın ne kadar yeni gelir elde ettiğini tam olarak görebilirsiniz. Bu harika, çünkü bir bakışta, yaptığınız geliri ROAS’ınızı almak için ne kadar harcama yaptığınızla karşılaştırabilirsiniz. ROAS, genellikle birden fazla olarak gösterilen tek bir sayı olarak izlenir.

Şimdi soru şu ki, ROAS’ınızın iyi olup olmadığını nasıl anlayacaksınız?

Genel olarak konuşursanız, materyalleri, insan gücünü, vb. hesaba girdikten sonra, yeni bir satış reklamcılığa harcadığınız paranın en az 3 katı değilse, muhtemelen para kaybedersiniz.

Bu kesinlikle işinize ve ürünlerinizde aldığınız marjlara bağlıdır, ancak iyi bir kuraldır. Bir 4x ROAS’a ulaştığınızda, karlısınız. 5x ROAS (veya daha yüksek) bir zamanda, Facebook e-ticaret kampanyaları ölçeklenebilir.

Muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, bu metrik, hesabınızda, kampanyanızda, reklam kümenizde veya reklamınızda tek bir bakışta neler olduğuyla ilgili iyi bir gösterge elde etmenin çok önemli ve kolay bir yoludur.

Sonuç

Elbette, bunlar Facebook e-ticaret kampanyaları için izlenecek tek önemli metrik değil, ancak izlenmesi gereken en önemli konulardır. Göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz diğer önde gelen metrikler arasında tıklama oranları, tıklama başına maliyet, dönüşüm oranları vb. Bulunur. Ancak, yukarıdaki üç metrik, e-ticaret satışlarınızı Facebook reklamlarınızla izlerken gözünüzün üzerinde olması gereken gecikme metrikleridir.