Facebook Video Reklamlarını Optimize Etme

Birçok insan için kendi video reklamlarını yapmak zor kısımdır size bu konuda yardımcı olabilmek adına Facebook video reklam ile ilgili işinize yaracağını düşündüğümüz bilgileri sunacağız. Gerçek şu ki , videoyu video yapmak işin sadece bir parçasını oluşturur. Doğru yapılmış olan bir optimizasyona sahip olmayan video, size istediğiniz sonucu  sağlamayacaktır. Bu makalede, Facebook video reklam için adım adım açık bir şekilde nasıl çalıştıracağınızı ve optimize edeceğinizi göstereceğiz.

1) Sürecin Başlaması

Öncelikle Facebook Reklam Yöneticisi’ni açın .

Ardından, “Video görüntülerini al” ı tıklayın ve Facebook sayfanızı seçin.

2) Facebook Video Reklamlarınızı Hedefleme

Facebook videolarınızı oluşturmaya başlamadan önce alıcı bir kişiyi oluşturmak her zaman en iyisidir . Eğer daha önce bu konuyla ilgili bir fikir geliştirdiyseniz kararlaştırdığınız hedefleme bilgilerini koymanız yeterlidir. Alıcı şahıslar temel olarak ideal tüketicinizin önemli yönlerinden bir profildir. Ancak, Facebook hedefleme için hedef pazarınız hakkındaki temel bilgiler konum, yaş ve ilgi alanlarından oluşur. İlgi alanları, olayların gerçekten spesifik olduğu yerlerdir.

3) Kitleye Özel Psikografik

Size nasıl daha fazla optimizasyon yapacağınızı göstermek için FAcebook video reklam kampanyası yapan dev bir sabun kelimesi için alan  oluşturacağım. Sabun yapımıyla ilgilenen kim? Hiçbir fikrim yok, ama bu insanların var olduğunu garanti ediyorum ve Facebook onları bulabilir. Ayrıntılı Hedefleme çubuğuna sabun kelimesini girdiğimde, 230.610 kişinin sabun yapmakla ilgilendiğini gördüm. Ne kadar insan olup olmamasına bakılmaksızın, reklamlarımı önüne sunmam gereken doğru insanlar bunlar.

Kitle Analizleri aracı, ek hedefleme seçenekleriyle de bana yardımcı olabilir.

“İlgi Alanları” bölümünde sabun yapımı yazacağım ve daha sonra “Sayfa Beğenileri” ne gideceğim. Burada, benim için daha fazla bilgi edinebiliyorum. Sayfa Beğeleri bölümü, kitlelerin de beğendiği diğer sayfaları gösterir. Bu diğer sayfalar, hedefleme amaçları için ilgi alanına girmem gerekenleri anlatmak için mükemmeldir. Buradaki sorun, tüm bunları hedeflemiyoruz sadece en geniş ağı oluşturuyoruz. Bunun yerine, hedeflememize biraz odaklanmamız gerekiyor. Bu yüzden daha sonra sayfayı aşağı doğru kaydırıyoruz. Sayfa Beğenilerini “Uygunluk” ve “Yakınlık” olarak görmeliyiz.

İlgi ve önemlilik sütunları, gerçekten dikkat edilmesi gereken tek şeydir.

Yakın ilgi alanı, kitlenizin içinden birinin, Facebook kullanıcılarının geri kalanına kıyasla sayfanızı beğenme olasılığının ne kadar yüksek olduğunu bize bildirir. Alaka düzeyi, yakın ilgi alanı sayfasının boyutunun ortalamasını ile zaten bu sayfayı beğenen hedef kitlenizde ki kullanıcıların sayısının ortalamasıdır. Yakın İlgi Kullanarak hedefleme, bilgilerin ne kadar spesifik olduğundan sonuçların elde edilmesinin harika bir yolu olabilir. Sabun yapımı için hedeflememi geliştirmem gereken yer, ilk üçe yakın ilişkiyi hedeflemektir.

4) Bütçeleme

Uzun vadede iyi olacak bir bütçe belirlemeniz gerekiyor. Genel olarak, toplam reklam harcamalarını, aslında reklamını yaptığımız ayın gün sayısına göre ayırırız.  Yine de paranızın nasıl harcanacağını bilmek güzel. Bunun için birkaç farklı seçenek bulunmaktadır.

“Video Görüntülemeleri”, Facebook  video reklam için 10 saniye veya daha fazlasının izlenmesi durumunda ücretlendirilir. Bu, kullanıcıların videonuzu nasıl beğeneceğini test etmenin harika bir yoludur. Birisi videoyu 10 saniyeden önce atlarsa, ilk etapta istemediğiniz bir görünüm için ücretlendirilmeyeceksiniz. Videonuzun nasıl performans gösterdiğine dair bir fikriniz varsa, bu durumda Facebook’un BGBM olarak ifade ettiği “Günlük Benzersiz Erişim” e geçmek iyi bir fikir olabilir. BGBM maliyetleri genellikle “Video Görüntüleme” maliyetlerinden daha düşüktür.

Diğer video PPC yönetimiyle deneyiminiz olmadıkça, “Teklif Tutarı” nı otomatik olarak ayarlamak isteyeceksiniz. Yine de “Manuel” i denemek isterseniz, düşük bir maliyetle başlamanızı ve ardından istediğiniz sonucu elde edene kadar bu teklifi arttırmanızı öneririz.

5) Videoyu Yüklemek ve Önizlemek

Videonuzun karşılaması gereken belirli özellikler var. Sağ üst taraftaki kendi ekranınızdaki özelliklerle eşleştiğinden emin olun. Ardından küçük resim olarak özel bir resim yüklemeniz gerekecektir. Facebook genellikle küçük resimler için bazen bazı kötü seçenekler sunmaktadır. Video reklam kampanyası için bir “harekete geçirici mesaj” seçin ve tüketicilerinize söylemek istediğiniz şeyi yazın. Haber Kaynağı Bağlantı Açıklamanız olsa bile, Facebook video reklam kapsamında her zaman bunları görüntülemez. Bu, reklamlarınızın tümü için bir önizleme oluşturacaktır. Ayrıca, Mobil Haber Kaynağı’na bakmak, özellikle de Facebook’un her gün 1,15 milyar aktif mobil kullanıcısı olduğunu da göz önünde bulundurursak düşünmek için iyi bir fikir olabilir. Buna ek olarak, ‘Masaüstü Sağ Sütun Reklamı’ seçeneğini işaretlemenizde de yarar var, ancak Masaüstü Sağ Sütun Reklamlarının potansiyel olarak bazı metinlerinizi kesebileceğini unutmayın. Bu tür bir videoya özellikle ihtiyacınız varsa, yeni bir metin gövdesiyle kendi kampanyasını oluşturun.

Artık bitti! Geri dönüp diğer ayarları gözden geçirmeniz gerekiyorsa, şimdi bunu yapma zamanı. Bütün ayarlamalarınız olması gerektiği gibi ise, “Siparişi Ver” düğmesine tıklayın!

Sonuç

Facebook video reklam oluşturmak yeterince zor, bu nedenle optimizasyonun sizi uğraştırmasına izin vermeyin. Farklı kitlelerin yakınlığına bakarak Facebook’un size yardımcı olmasına izin verin ve ardından bütçenizi aşağı çektiğinizden emin olun.