Facebook Yazı Bindirmesi Aracı

Facebook ve Instagramda yayınladığınız reklamlarda kullandığınız Facebook reklam görseli içerisindeki metinler sınırlama içeren inceleme sürecinden geçmektedir. Bu inceleme sonucunda Facebook reklam görseli içerisinde daha fazla yazı bulunan görsellerden oluşan reklamlar daha az kişiye gösterilmektedir. Tüm bunların yanı sıra bazı reklam görsellerinin istisnai durumlar çerçevesinde değerlendirileceğini unutmamalısınız.

Görsel Metni Nedir?

Oluşturduğunuz reklam görseliniz ve kreatifiniz içerisinde bulunan her türden yazı görsel metin olarak nitelendirilmektedir. Reklam içerisindeki gövde metni gibi görsel dışında kalan yazıları kapsamamaktadır.

Reklam görselinizde çok fazla yazı olduğunu nasıl anlarsınız?

Çok fazla yazı bulunması nedeni ile reklamınızın daha az kişiye gösterilip gösterilmeyeceğini anlamak için görseliniz içerisindeki yazı miktarını öğrenmek amacı ile Facebook araçlarından faydalanabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz Facebook araçları %100 doğruluk payı sunmasa da buna rağmen görsel metin kurallarına uygun reklamlar yayınlamanıza yardımcı olmaktadır. Reklamınızı oluştururken Facebook reklam görseli içerisinde çok fazla yazı içerdiğini tespit ederse, bu sorunun çözümü için size manuel bir inceleme talebinde bulunan bir mesaj gönderebilir. Eğer reklamınızın hatalı bir şekilde işaretlendiğini ya da istisnai durumlar kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, manuel inceleme talep et seçeneğini kullanmak sizin için daha doğru olacaktır.

Farklı Reklam Formatları Nasıl İncelenir?

Tek görselli reklamlar – Görsel metni kurallarına uyup uymadığını görmek için reklamda kullanılan Facebook reklam görseli incelenir.

Dönen reklamlar – Görsel metni kurallarına uyup uymadıklarını görmek için reklamdaki her Facebook reklam görseli incelenir. Döngüdeki tek bir görselde bile çok fazla yazı bulunmasının reklamın tümünü etkileyeceğini aklınızdan çıkarmayın.

Video reklamları – Metin kurallarına uyduğundan emin olmak için videodaki küçük resim incelenir.

Reklam görsellerinizde çok fazla yazı kullanmaktan kaçınmaya yönelik ipuçları

  • Reklamınızı yayınlamaya başlamadan önce görsellerinizi kontrol etmelisiniz.
  • Görselinize metin eklemeniz gerekiyorsa, daha az sözcük kullanmayı veya yazı boyutunu küçültmeyi denemelisiniz.Bunun yanı sıra yaazı boyutunuz çok küçük olursa okunmasının zor olabileceğini de aklınızda bulundurun.
  • Kullanacağınız metnin büyük kısmının doğrudan reklam görseli yerine gövde metninde yer aldığından emin olmalısınız.
  • Kullanacağınız metni görselin her tarafına yaymaktan kaçınmalısınız.

Kullanılan görsel içerisinde yazı bulunmayan veya çok az yazı bulunan Facebook reklamları, görsel içerisinde çok yazı bulunan reklamlara oranla genellikle daha az ücret karşılığında daha fazla kişiye erişir.

İstisna Kabul Edilen Görseller

Bazen kullanmanız gereken görsel içerisinde çok fazla yazı bulundurmanız gereken durumlar olabilir, Facebook bu durumları anlayışla karşılayarak reklamlarınızdaki görselleri istisna sayarak incelemektedir. İstisna sayılan görseller ise genellikle şunlardır;

Kitap Kapakları ve Albüm Kapakları

Ürün Görseli kısmında logoların yakınlaştırılmış görsellerine izin verilmemektedir. Ürünün tamamı kullanılmalıdır.

Oyunlar

Etkinlik Posterleri

Bunların yanı sıra çizelgeler ve grafikler, dergi ve gazete kapakları, film ve TV programı posterleri de istisna olarak kabul edilebilir.

Görsel metninin onaylanmayabileceği örnekler

  • Yazılardan oluşan logolar – Yazılardan oluşan tüm logolar, boyutuna veya yerleşimine bakılmaksızın metin olarak kabul edilmektedir.
  • Filigran – Zorunlu veya firmanın marka kurallarına uygun olsa bile filigranlar metin olarak kabul edilmektedir.
  • Sayılar – Tüm sayılar metin olarak kabul edilmektedir.

Buraya tıklayarak görselinizi kontrol edebilirsiniz.