Google Grupları

Google Grupları kurumlar için hazırlanan, kullanıcılarınıza ileti göndermenin kolay bir yoludur. Bir grup, tüm üyelerin e-postalarını içerdiği için bilgilendirme yapmak istediğiniz zaman kolay yoldan tüm üyelerinize ulaşmış olabiliyorsunuz. Gruplardan faydalanarak kolaylaştırdığınız işlemler ise şunlandır;
– Kişi gruplarıyla ortak çalışıp, iletişim kurabilirsiniz.
– Dokümanlarınıza, sitelerinize, takvimlerinize ve videolara erişimi yönetebilmektesiniz.
Google Apps yöneticileri, grup oluşturup, yönetebilirler. Gruplar sayesinde, e-posta gönderebilir, toplantı çağrılarında bulunabilir, dokümanlarınızı, sitelerinizi, videolarınızı grupla paylaşabilirsiniz. Grup, kurumunuzdaki üyeleri veya sizin isteğinize bağlı olarak dışarıdan üyeleri içerebilmektedir. Oluşturulan bir grup başka grupların adlarını da içerebilir. Bu şekilde daha büyük gruplar hazırlamaya olanak sağlamış olursunuz.
Google Apps, hesaplarınızı güvende tutmak için, grupların yapabilecekleri etkinlikleri sınırlamaktadır. Sınırlamalar içerisinde, gönderilen dosyaların boyutu, ileti sayısı, ileti başına alıcı sayısı gibi faktörler bulunmaktadır. Bu sınırlara ulaştığınız zaman, oluşturduğunuz etkinlik engellenir ve yayınlanmaz. Engelleme süreleri 1 saat ile 24 saat arasında değişebilmektedir.
Yönetici kişi grubunun, üyeliklerini, rollerini, erişim ayarlarını, adını ve e-posta adresini düzenleyebilir. Bunun için yapmanız gereken tek şey kontrol panelinize gitmektir. bir grup en fazla 100 üye içerebilmektedir. Google Apps ile en fazla oluşturabileceğiniz grup sayısı 10’dur.
Google kurumsal kullanıcılarını da düşünerek oluşturduğu Google Gruplarıyla, kullanıcılarına kontrolün tamamen onların elinde olduğu mesajı vermektedir.