Yandex Arama Motoru

Yandex , Google benzeri bir arama motoru olmasına rağmen Google kadar bilinmemektedir. Merkezi Rusya’da bulunmaktadır. Rusya’nın yanı sıra Beyaz Rusya, Ukrayna, Türkiye gibi ülkeler başta olmak üzere dünya üzerinde 56 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Yandex’e ait bir alt birim olan, Yandex Labs ar-ge laboratuarı görevinde San Francisco Körfez’in de bulunmaktadır.
Yandex, aramalarda kullanıcılarına kısa yoldan istedikleri adrese ulaşma kolaylığı sağlamaktadır. Kullanıcının edinmek istediği bilgi ya da adres ne kadar zor olsa da Yandex’in algoritması yardımıyla kısa sürede ulaşılmaktadır. Örnek vermek gerekirse, web tasarım içerikli aramalarınızda, bu konuyla ilgili bilgilere, örnek tasarımlara, bu işi yapan reklam ajanslarına kadar her türlü detay bilgiyi edinmek mümkündür.
Yandex aramlarının kolaylılığı dışında kullanıcılarına sağladığı daha birçok hizmeti bulunmaktadır. Hızla gelişim gösteren bu arama motorunun kısa zamanda Google’ye rakip olabilecek bir pazar payına sahip olabileceği düşünülmektedir.