Yandex Görsel Servisi

Yandex’in kullanıcılarına sunduğu farklı hizmetlerden biri olan görsel arama, görsel öğelerin aranması için bir kolaylık sağlamaktadır. Ara yüzündeki yenilikler sonrasında, aramanız sonucunda resimler mozaik şeklinde karşınıza çıkıyor. Kullanıcının isteği üzerine isim,boyut, url adresi gibi aranan görsellerle ilgili bilgiler gösterilmektedir.
Aramaya yapmak için, sorgulamak istediğiniz kelimeyi girin, isteğinizle ilgili tüm görseller tek bir sayfada size sunulacaktır. Görsel ile ilgili detaylı bilgileride görmek için mouseyi resmin üzerinde gezdirmeniz yeterli olacaktır. Beğendiğiniz bir resmi çağrıştıran başka görsellerde görmek istediğinizde ‘‘benzerleri’’ bağlantısına tıklamanız yeterlidir. Resimlerin yer aldığı sitenin sayfasına gitmek için yeşil renkli olan bağlantıyı ziyaret etmeniz gerekmektedir. Resmi daha büyük boyutlarda görmek için üzerine tıklamalısınız. Aradığınız resmi bulamadığınızı düşünüyorsanız, daha fazlası için ‘’daha fazla resim’’ butonuna basmalısınız. Tüm bu resimlere Yandex hizmetlerde bulunan ‘resimler’ bağlantısından ulaşabilirsiniz.
Yandex görsel servisi de Eylül 2011’den itibaren Türkiye’de hizmete sunulmuştur. Servis indeksinde bulunan Türkçe web kaynaklı çok sayıda resim de dahil olmak üzere ortalama 5,5 milyon resmi bünyesinde barındırmaktadır.