Yandex Haber Servisi

Yandex haber servisi, gündemi meşgul eden haberleri otomatik olarak işleme ve sınıflandırma hizmetidir. Kullanıcılara sunulan haberler Türkiye’nin önde gelen haber ajanslarından elde edilmektedir. Yandex, haberleri sadece bir metin olarak sunmaz, multimedya,fotoğraf,ses ve video ile de destekler. Yandex ana sayfasında haberlerin sadece önemli başlıkları gösterilir, haberin detayına ulaşmak için beraberinde verilen kaynak medya bağlantısına tıklamak gerekmektedir.
Olgu tespiti teknolojisi Yandex haberlerin temelinde özel olarak kullanılmaktadır. Haberler Yandex.Haberler ve Yandex.com.tr ‘ adreslerinde gösterilmektedir. Haberler, konularına göre konumlara ayrılır bu sayede kullanıcı ulaşmak istediği habere daha kolay yoldan ulaşır. Farklı görüşleri bünyesinde barındıran otomatik yaklaşım, habere objektif olarak bakılmasını sağlar. Aynı zamanda kullanıcının farklı yayın organlarının haberi nasıl ele aldıklarını kıyaslamasına yardımcı olur.
Haberler, Yandex aramasıyla otomatik olarak 7 gün 24 saat boyunca güncellenir. Bu sayede kullanıcı son dakika gelişmelerinden anında haberdar olur. Yandex, kullanıcılarına sunduğu güncel haber özelliğiyle de dikkatleri üzerine çekmektedir.