Yandex Reklam Ağı Direct

Yandex’in Türkiye’ye gelmesi ile birlikte en merak edilen konulardan bir tanesi Rusya’da var olan yandex reklamın Türkiye’ye ne zaman geleceğiydi. Yandex geleceği Google kadar parlak olan bir servis bu yüzden sizde Yandex reklamlarındaki yerinizi şimdiden ayırtmanız gerektiğini unutmayın. Yandex reklam Direct nedir inceleyelim.

Yandex birkaç haftadır reklam uygulaması olan Yandex.Direct ’i Türkiye’deki Yandex kullanıcılarının hizmetine sundu.
Yandex Direct uygulamasına göre reklam verenler belirli anahtar kelimeler de listelenmek için başvuruda bulunuyor. Örneğin Bilgisayar Teknik Servisi arama sonuçlarında gözükmek için bir kullanıcı başvurunca Yandex ana sayfasından yapılan Bilgisayar Teknik Servis sorgusunda başvuruyu yapan reklam verenin reklamı görünüyor.
Diğer internet reklam mecraları gibi tıklama başına ücrete tabi tutulan Yandex Direct Açık artırma modeline göre çalışıyor bun sayede reklam verenler Yandex arama sonuçları sayfasından kendi sayfalarına yapılacak olan tekil kullanıcı hitine göre ne kadar ücret ödeyeceklerini kendileri belirliyor.
Yandex’e verilecek ücret ne kadar yüksekse reklamın Yandex Arama Sonuçları sayfasında gösterilme yeri de o kadar iyi oluyor.
Yandex Direct reklamların kontrolünün sağlanması, bütçe dağılımının düzgün bir şekilde yapılabilmesi, reklam verenlerin sitelerine gelecek ziyaretçi sayılarının ayarlanması ve reklam bütçelerinin ayarlana bilmesi için çeşitli uygulamalarla destekleniyor. Yandex.Direct API’si veya reklam veren ağlarının kampanyalarının belirlenmesi için kullanılacak olan  Yandex.Metrica ile reklam veren ağlarının kampanyalarını otomatik olarak belirliyor.

Ayrıca diğer reklam mecralarında olduğu gibi Yandex Direct uygulamasında da reklamlarınızın hangi kitleye ne şekilde gösterileceği gibi seçenekleri de ayarlayabiliyorsunuz.

Yandex Direct’in reklam verenler için sağladığı en önemli avantaj gösterim bazlı değil tıklama bazlı ücret almasıdır.

Ayrıca Yandex Direct uygulamasında indirim de yapılabiliyor. Bu indirim reklam ağlarındaki kampanyalarla, reklam verenin verdiği reklamların ücretinin fazlalığıyla ve reklam verenin ne kadar süredir Yandex Direct i kullandığıyla doğru orantılı olarak işliyor.