Yandex Twitter Arama

Arama motorlarında sosyalleşme, sosyal ağların yaygınlaşmasıyla daha da artmaktadır. Bu gelişme akabinde Yandex arama motoru, aramalarını twitter ile sosyalleştirmeye başlamıştır. Yandex’in kendi kaynaklarından yapılan açıklamalara göre, bu yeni hizmet 4 milyona yakın Türkçe twitter iletisini içermektedir. Yandex tarafından indexlenen twitter aramalarına twitter.yandex.com.tr adresinden ulaşmak mümkündür bunun yanı sıra klasik yandex.com.tr adresi de kullanılabilmektedir. Hakkında bilgi edinmek istediğiniz bir twitter kullanıcısı olduğu takdirde Yandex sizi otomatik olarak o kişinin twitter adresine yönlendirmektedir. Ayrıca bu kişinin son dönem içerisinde yaptığı hareketlere ve değişikliklere de ulaşmak mümkündür.
Yandex bu uygulamasını şubat ayında birçok ülkede hizmete sunmuştur. Türkiye de ise haziran ayında kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Yandex ve twitter hesapları birbirleriyle bağlantılı olan kullanıcılar, takip ettikleri twitter üyeleriyle ilgili bilgilere ve tweetlere özel olarak işaretlenmiş bir şekilde ulaşabilmektedirler.
Yandex, yaptığı bu büyük anlaşma ile ileride yapabileceği daha büyük işlere işaret ediyor niteliktedir. Bu anlaşma hem twitter’ın hem de yandex’in pazar ağının genişlemesine olanak sağlamaktadır.