Yandex Web Yöneticisi Araçları (Webmaster Tools)

Yandex Web Yöneticisi Araçları ile Sitenizi Kontrol Altına Alın!

Yandex bundan 20 yıl önce Rusyada kurulmuş olup kısa zamanda Rusyanın birinci sıradaki arama motoru ve bunun yanısıra Rusyanın sayılı büyük şirketleri arasına girmiştir. İlk olarak basit bir arama algoritması oluşturup siteleri indexleme mantığı ile yapılan sorguları indexlerle karşılaştırıyordu. Daha sonra büyüyüp gelişen Yandex çevre coğrafyada ofisler kurarak ülke dışına yayıldı. Girdiği ülkelerde başarılı olup şuan ülkemiz olan Türkiye’dedir. Bu konu webmasterlere yönelik olduğu için biraz Yandex’i tanıtalım. Yandex Türkiye http://www.yandex.com.tr/ adresi üzerinden ulaşılabiliyor. Yandex gelişmiş algoritması ve arkasındaki güçlü sayısız sunucuları sayesinde sitelerinizi çok iyi denilecek derecede indexleyebiliyor. Yandex botlarının sitenizi indexlemeleri, sitemap gönderimi, coğrafi hedefleme ve diğer arama motorlarında olan olmayan bütün özellikleri kullanabileceğiniz bir kontrol paneli var. Bu kontrol paneline ulaşıp sitenizi Yandex’e indexletmek istiyorsanız önce bir Yandex Mail hesabı almalısınız. İlk olarak http://passport.yandex.com.tr/passportımode=register adresine giderek Ad, Soyad ve istediıiniz @yandex.com.tr uzantılı mail hesabı kullanıcı adını seçiyorsunuz. Bu adımı geçtikten sonra sizi Şifre, güvenlik sorusu ve cep telefon numaranızı girebileceğiniz bir form karşılıyor. Bu formuda doldurduktan sonra Yandex Mail’e kayıt olmuş oluyorsunuz. Burada şunu belirteyim ki bazıları internet sitelerine telefon numaralarını vermekten çekinir fakat Yandex numaralarınızı kesinlikle hiçbir yerde paylaşmıyor ve size spam mesajlar göndermiyor. Bu sadece güvenlik açısından istenen bir şey. Yandex Mail hesabınızı tüm Yandex servislerinde kullanabilirsiniz. Doğal olarak Web Yöneticisinde de kullanabiliyorsunuz.

Yandex’e üye olduktan sonra sağ üst köşede giriş bölümünden giriş yapınız.

Web Araçlarına ulaşmak için http://webmaster.yandex.com.tr/ adresine girin.

Sağ bölmede sitenizle ilgili işlem yapabileceğiniz kısayollar bulunmaktadır. İlk defa kullanacağınız için Yeni Site Bildirimine Tıklayın. http://webmaster.yandex.com.tr/addurl.xml Bu urlden de ulaşabilirsiniz. Sitenizin adresini boşluğayazdıktan sonra ileriye tıklayın sitenizi doğrulamanızı isteyecek. Buradan en kolay yol olan sunucuya dosya yüklemek. Sunucuya dosya yükleyerek onaylamayı seçip verilen .html uzantılı dosyayı ftpnizin anadizinine atın. Attıktan sonra doğrula butonuna basın, eğer doğru bir şekilde attıysanız siteniz onaylanmıştır. Sitemap eklemek istiyorsanız robots.txt dosyanıza

Sitemap: http://www.site.com/sitemap.xml komutunu ilk satıra ekleyin. Otomatik olarak algılayıp sitenizi indexe alacaktır. Ayrıca doğru yapıp yapmadııınızı kontrol etmek için http://webmaster.yandex.com.tr/robots.xml adresini kullanabilirsiniz..