Youtube’a Milyon Dolarlar Kazandıran Klip

Güney Koreli bir şarkıcı olan Park Jae- Sang’in (PSY) seslendirdiği ‘Gangnam Style’ adlı parçanın klibinin video paylaşım sitesi olan Youtube’a 8 milyon dolar gelir getirdiği açıklamıştır.

Google Finans Direktörü Nikesh Arora, Gangnam Style’ın, video paylaşım sitesi olan Youtıbe’a yayınlandığı günden bu güne kadar ki süreç içerisinde 8 milyon dolarlık bir gelir sağladığını belirtmiştir. Youtube’un, klipten elde ettiği bu gelirin bir kısmını ise şarkının sahibi PSY ile paylaşacağı da açıklanmıştır. Video paylaşım sitesi Youtube, klibin yayınlandığı Temmuz ayından bu yana toplam 1 milyar 382 bin 639 kere izlendiğini geçen yılın Aralık ayında herkese duyurmuştu. Bu olay Youtube tarihinde bir ilki de temsil etmektedir. Gangnam style çok kısa bir süre içerisinde, 18 yaşındaki Kanadalı şarkıcı Justin Bieber’in ‘Baby’ isimli klibini geride bırakarak en çok izlenen video olmuştur.

Şarkı ismini Güney Kore’nin başkenti Seul’un bir bölgesinden almaktadır. Gangnam Style  2 milyon 141 bin 758 kez izlenerek kırılması zor bir rekoru kırmayı başarmıştır. Ayrıca tüm bunların yanı sıra Gangnam Style, Guinnes Rekorlar kitabına da, dünya üzerinde en çok beğenilerek izlenen klip olarak geçmiştir.